مطالب علمی آموزشی و ثتبی | بلاگ شخصی حسین مرادی راد

مطالب فنی | علمی | آموزشی | حقوقی | ثبتی | شرکت ها و برند تجاری

مطالب علمی آموزشی و ثتبی | بلاگ شخصی حسین مرادی راد

مطالب فنی | علمی | آموزشی | حقوقی | ثبتی | شرکت ها و برند تجاری

تمامی مطالب حقوقی و ثبتی در ایران را در این وبلاگ پوشش میدهیم

مدیریت وبلاگ : حسین مرادی راد
مدیریت مطالب: علی امیرحسینی

معرفی همکاران معتبر جهت انجام امور ثبتی:

موسسه کاردان ارقام

ثبت تغییرات در سرمایه و تصمیمات هیئت مدیره

دوشنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۸، ۰۶:۵۰ ب.ظ

کاهش سرمایه زمانی مفید است که شرکت در وضعیت مطلوب و یا در یک شرکت سودآور قرار نداشته باشد و بخشی از سرمایه خود را بخاطر ضررهای وارده از دست بدهد و ضررهای وارده را جبران نکند. اگر تجارت سودآور باشد ، سهام کوچکتر می تواند سود را تقسیم کند.
 کاهش اجباری سرمایه

در صورت از دست دادن حداقل نیمی از سرمایه شرکت ، مطابق مواد 141 - 1347 ، هیات مدیره یک جلسه عمومی فوق العاده برای کاهش یا انحلال شرکت تشکیل می دهد که به رأی یا انحلال شرکت می پردازد. در همین جلسه کاهش قرارداد اعلام می شود.

ماده 141 (1) همچنین مقرر می کند ، اگر هیئت مدیره چنین جلساتی را دعوت نکند یا جلساتی را طبق مقررات قانونی ترتیب ندهد ، هر ذینفع می تواند درخواست انحلال شرکت کند. . این می تواند به معنای مشتریان ، مدیران یا سهامداران شرکت باشد که هر یک از آنها قادر به ثبت حداقل نیمی از ضرر سرمایه هستند.

دو نوع کاهش اجباری وجود دارد:

1. با کاهش ارزش اسمی سهام ، به عنوان مثال ، اگر ارزش شبکه به ازای هر سهم 1000،000 ویال باشد ، می توانیم آن را به 100000 ویال یا کمتر کاهش دهیم.

2- با کاهش تعداد سهام ، به عنوان مثال شرکتی که 100000 سهم 1000 ریال داشته باشد ، می توانیم با ​​کاهش تعداد سهام به 10،000 سهم 1000 ریال یا کمتر ، سرمایه شرکت را کاهش دهیم. .

ماده 141 - در صورت از دست دادن حداقل نیمی از سرمایه شرکت ، هیات مدیره بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده سهامداران را برای بحث درباره انحلال یا بقای شرکت تشکیل می دهد.

در صورت نارضایتی جلسه با انحلال شرکت.

در همان جلسه و مطابق با مفاد ماده 6 این قانون ، سرمایه شرکت به ارزش سرمایه موجود کاهش می یابد.

اگر هیئت اداری بر خلاف این ماده یا جلسه علنی مطابق با مقررات قانونی ، جلسه علنی فوق العاده برگزار نکند ، هر ذی نفع می تواند درخواست دادگاه انصراف را از طرف دادگاه صالح بنماید.

 
 کاهش سرمایه اختیاری

شرکاء می توانند به اشتباه سرمایه های شرکت را محاسبه کرده و سرمایه گذاری زیادی را در شرکت انجام دهند ، بنابراین می خواهند سرمایه شرکت را کاهش داده و بخشی از درآمد خود را بپردازند و در جای دیگر استفاده کنند.

با توجه به کاهش سرمایه داوطلبانه ، می توان گفت ماده 189 سال 1347 مجاز است. هیات مدیره یک شخص حقوقی است و مجمع عمومی توصیه می کند که این هیئت مشروط به دو شرط باشد:

1. سرمایه سهم (یعنی کاهش متناسب مشارکت همه شرکاء) 2- سرمایه سهم نباید از حداقل مورد نیاز ماده 5 باشد که نباید از 5 میلیون ورق باشد. گنجانیده شده در ماده 5 L 1347. همچنین در شرکت های خصوصی با سرمایه محدود نباید کمتر از یک میلیون ویال باشد و اگر این سرمایه کاهش یابد در مدت یک سال افزایش سرمایه وجود خواهد داشت. در غیر این صورت ، مطابق ماده 5 L 1347 ، هر ذینفع می تواند به دادگاه تجدیدنظر کند. تجارت را متوقف کنید.

در حقوق ما طبق بند 189 ، تنها گزینه کاهش سهام اختیاری با کاهش ارزش سهام سهام است که پس از آن باید ارزش کاهش یافته هر سهم را به صاحب آن برگرداند.

L-1347 همچنین شامل تخفیف در سرمایه است که شامل مواد 190-174 ، L-1347 و ماده 198 صریحاً ممنوعیت سهام در شرکت توسط خود شرکت است. سرمایه اختیاری همچنین از حقوق طلبکاران حمایت می کند ، که ما آنها را خلاصه می کنیم.

- هیئت مدیره تصمیم مجمع عمومی را برای کاهش سرمایه اعلام می کند (ماده 192)

- حق طلبکاران نسبت به از دست دادن سرقت حقوقی (ماده 193)

درخواست ضمانت یا اثبات قبل از کسر سرمایه (مواد 194 و 195)

اما باید توجه داشت که موارد فوق به کاهش داوطلبانه سرمایه اشاره دارد و سرانجام آخرین اقدام کاهش سرمایه ارسال نسخه ای از کاهش سرمایه به ثبت مشاغل مطابق بند 3 ماده است. 106L منتشر شده در سال 1347 و در صورت کاهش سرمایه اختیاری ، پس از ثبت نام ، مدیر یا مدیران شرکت می توانند سرمایه اضافی را به شرکا بازگردانند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۸/۱۱/۰۷
علی امیرحسینی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی